Redefining the limits for high-performance storage
Be ready for the future of mission critical workloads with the Western Digital Ultrastar DC SN861. The latest Western Digital SSD with cutting-edge PCIe® Gen5 enterprise-class speeds, the Ultrastar DC SN861 offers exceptional performance and multiple capacities up to 7.68TB1 . With high random read speeds and low power consumption, the DC SN861 is optimized for compute intensive AI and machine learning applications, ensuring superior read/write performance, extremely low latency, and maximize IOPs/Watt. The DC SN861 also provides a rich feature set including NVMe® 2.0 and OCP 2.0 support, 1 & 3 DWPD, and a 5-year limited warranty6 , making it the ideal solution for hyperscale, cloud, and enterprise data centers.
Features | Ready for the Demands of AI Workloads
Designed to handle compute-intensive AI and machine learning applications which require high bandwidths and low latencies.
Superior Performance and Capacity
Experience future-ready PCIe Gen5 read/write speeds with multiple capacities up to 7.68TB1 .
Designed for Power Efficiency
Architected to provide heightened performance per watt, optimizing power efficiency and reducing operational costs.
Outstanding Mixed Workload Performance
High-speed random reads provide enhanced solutions at low cost for your enterprise.
Optimized for Quality of Service (QoS)
Reduce latency during mission-critical workloads, delivering consistent Quality of Service (QoS) for your applications, even under heavy workloads.
Rich Enterprise Features
Benefit from enterprise-class features such as Power Loss Protection, End-toEnd Data Path Protection, and TCG security and encryption, helping ensure data integrity and security.
Future-Ready Data Infrastructure
Designed to support NVMe 2.0, and NVMe MI 1.2c, and OCP 2.0 supportive, for enhanced scalability and efficiency.
- Provides more productive performance and superior data storage for a variety of files
- Internal drive type to ensure maximum productivity with added feasibility
- With 7.68 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- PCI Express NVMe 5.0 x4 interface for a speedy data transfer to ensure maximum efficiency
- 2.5" form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Western Digital Corporation |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | U.2 |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Random 4KB Read | 3300000IOPS |
| Random 4KB Write | 430000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 13.38 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 7.32 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Western Digital Corporation |

