| Brand | |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 30.72 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Read | 1052000IOPS |
| Random 4KB Write | 66000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 5.96 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 3.32 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | U.3 15 mm |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 285.2 Year |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
Western Digital Ultrastar DC SN655 WUS5EC0B1ESP7Y3 30.72 TB Solid State Drive - U.3 15 mm Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0) - Read Intensive - Server, Data Center Device Supported - 1 DWPD - 5 Year Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





