Optimized PCIe 4.0 NVMe performance for servers | DC2000B PCIe 4.0 NVMe M.2 SSDEnterprise Class for Server Applications
Kingston DC2000B is a high-performance PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD using the latest Gen 4x4 PCIe interface with 112-layer 3D TLC NAND. Ideally suited for use in high-volume rack-mount servers as an internal boot drive(s) to preserve valuable front-loading drive bays, as well as for use in purpose-built systems where a high-performance M.2 SSD is needed that includes hardware-based on-board power loss protection (PLP). New for DC2000B is an integrated aluminum heatsink that offers broader thermal compatibility for a wide range of systems. DC2000B delivers low latency and excellent IO consistency to handle various workloads from boot drive applications to high-speed application caching. DC2000B is rated at 0.4 DWPD write endurance and carries a 5-year warranty.
PCIe 4.0 NVMe Gen 4x4 performance
Hardware-based power loss protection
Ask a Server SSD Expert
Planning the right solution requires an understanding of your project's security goals. Let Kingston's experts guide you.
Key Features | PCIe 4.0 NVMe Performance
Utilizes PCIe Gen 4x4 lanes for high-performance speeds.
On-board Power Loss Protection (PLP)
Reduce the possibility of data loss and/or corruption due to unexpected power-off.
- With a capacity of 960 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- M.2 2280 form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 700.80 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.4 |
| Random 4KB Read | 540000IOPS |
| Random 4KB Write | 47000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 6.84 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1.27 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2280 |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 228.2 Year |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |







