The ICUSBAUDIO2D External USB Sound Card lets you add an S/PDIF digital audio output and standard 3.5mm analog audio/microphone connections to your system through USB - a convenient way to bypass or replace an internal sound card without having to open the computer case.
For home-theater quality sound, the USB DAC (digital-to-analog converter) offers 96KHz / 24-bit sampling rates for both playback and recording, and a 3.5mm S/PDIF port with support for Dolby® Digital 5.1 surround sound (AC3) and DTS® pass-through (Note: 5.1 surround sound is supported in Windows® only).
This versatile USB audio adapter features an integrated 3.5mm 4-position TRRS connection for your headphones or combination headset/microphone. Also a convenient external volume control for quick adjustments, a hardware EQ switch for Bass or Treble boosting, and an LED status bar to display the current sampling rate.
Please note that the microphone input is stereo only.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
- 16in attached USB cable
- LED sample rate indicators
- Hardware volume knob and Bass/Treble boost EQ switch
- 3.5mm headphone/microphone ports
- 4 position TRRS headset with Mic supported
- 5.1 Surround Sound supported (Windows only)
- S/PDIF digital output with AC3 (Dolby Digital) and DTS pass-through support
- 96KHz / 24-bit Hi-Fi USB Audio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Channels | 5.1 |
| Maximum Playback Sampling Rate | 96 kHz |
| Audio Processor Model | VT1630A |
| Audio Processor Manufacturer | VIA |
| DAC Data Width | 24 bit |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 91 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Thickness | 1.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |











