| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Headphone Ports | 1 |
| Number of Digital Audio Coaxial Input | 1 |
| Number of Microphone Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Channels | 7.1 |
| Maximum Recording Sampling Rate | 3 Byte 96 kHz |
| Maximum Playback Sampling Rate | 3 Byte 96 kHz |
| Audio Processor Manufacturer | Creative |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Thickness | 8.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Creative Sound Blaster G3 External Sound Card - 7.1 Sound Channels - External - Creative - USB Type C - 100 dB - 3 Byte 96 kHz Maximum Playback Sampling Rate - 3 Byte 96 kHz Maximum Recording Sampling Rate - 1 x Number of Microphone Ports - 1 x Number of Headphone Ports - 1 x Number of Digital Audio Coaxial Input
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















