| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sound Blaster |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 3 |
| Number of Headphone Ports | 1 |
| Number of Digital Audio Optical Output | 1 |
| Number of Microphone Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Channels | 5.1 |
| Maximum Recording Sampling Rate | 4 Byte 96 kHz |
| Maximum Playback Sampling Rate | 4 Byte 384 kHz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 127 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Thickness | 0.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |
Creative Sound Blaster AE-7 Sound Card - 5.1 Sound Channels - Internal - PCI Express - 127 dB - 4 Byte 384 kHz Maximum Playback Sampling Rate - 4 Byte 96 kHz Maximum Recording Sampling Rate - 1 x Number of Microphone Ports - 1 x Number of Headphone Ports - 3 x Number of Audio Line Out - 1 x Number of Digital Audio Optical Output
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







