The Extreme Networks STK-RPS-150PS is a 150 watt DC power redundant power supply for use with an Extreme Networks stackable or standalone fixed switch model that does not support PoE.
- Redundant Power Supply offers maximum power productivity with added dependability
- 12 V DC ensures steady and uninterrupted power supply to your device
- With highly efficient supply, the 150 W output power enhances the performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Extreme Networks |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 13 A |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 13 A |
| Number of +12V Rails | 3 |
| Output Power | 150 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Module |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Extreme Networks, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

