GAME CHANGER
Gear up for game-changing experiences with the NVIDIA GeForce RTX™ 5080 and AI-powered DLSS 4. Built with NVIDIA® Blackwell and equipped with blistering-fast GDDR7 memory, it lets you run the most graphically demanding games and creative applications with stunning fidelity and performance. With NVIDIA Studio you can bring your creative projects to life faster than ever.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
Fourth-Gen Ray
Tracing Cores Built for Mega Geometry
- NVIDIA DLSS 4
- NVIDIA Reflex 2
- GDDR7 Graphics Memory
- NVIDIA® App
- PCI Express® Gen 5
- NVIDIA Broadcast
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.30 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.62 GHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Bus Width | 256 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Maximum Power Consumption | 360 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Geforce RTX 5080 16GB Graphic Card |



















