Get game-changing performance with the GeForce RTX™ 5070 Ti GPU, powered by NVIDIA® Blackwell. Powered by NVIDIA Blackwell. Game at high frame rates with DLSS 4, supercharge your creativity with NVIDIA Studio, and enable new experiences with the power of AI.
Triple Fan Cooling: With three fans working together heat is distributed and dissipated more efficiently across the GPU surface.
metal back plate: Adds additional support to prevent the card from sagging and vents that enhance passive cooling.
Velocity X™ Software: Gain full control over your PNY graphic cards to maximize its performance.
- 4th Gen Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores
- NVIDIA DLSS 4
- NVIDIA Reflex 2
- 3 Slots
- Memory bandwidth 896 Gb/s
- Memory interface 256 Bit
- Power 300 W
- Output: 3x Display Port 2.1b + HDMI 2.1b
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.45 GHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Slot Space Required | Triple |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5070 Ti Graphic Card |