Small Size, Big Impact-The Ultimate Compact Power
The NVIDIA RTX™ A1000 is a powerful, low-profile GPU that brings RTX-powered real time ray tracing and AI acceleration to a whole new audience. Built on the NVIDIA Ampere GPU architecture, it combines 2,304 CUDA® Cores, 72 third-generation Tensor Cores, and 18 second-generation RT Cores, and 8GB of GDDR6 graphics memory. With the RTX A1000, you can create more compelling visuals, explore new AI-powered workflows, and boost your productivity, all from a small-form-factor solution.
NVIDIA RTX professional graphics cards are certified for a broad range of professional applications, tested by leading independent software vendors (ISVs) and workstation manufacturers, and backed by a global team of support specialists. Get the peace of mind to focus on what matters with the premier visual computing solution for mission-critical business.
- Second-generation RT Cores
- Third-generation Tensor Cores
- PCI Express Gen 4
- Four Mini DisplayPort 1.4a
- AV1 decode support
- DisplayPort with audio
- NVIDIA RTX Experience™
- NVIDIA RTX Desktop Manager software
- NVIDIA RTX IO support
- HDCP 2.2 support
- NVIDIA Mosaic technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | NVIDIA Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| CUDA Cores | 2304 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | DirectCompute |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Maximum Memory Bandwidth | 192 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 50 W |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of Mini DisplayPort Ou | 4 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Single |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX A1000 |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Manufacturer | NVIDIA Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | RTX A1000 Graphic Card |

