TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
DUAL-FAN THERMAL DESIGN
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
- Cost-efficient NVIDIA GeForce provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- DirectX 12 Ultimate API support for better handling of numerous graphic tasks with ease and convenience
- PCI Express 5.0 x16 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- The GDDR7 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 1.6" height for better reliance and increased efficiency
- Comes in 4.7" width for maximum productivity and easy carrying
- 8 GB VRAM to hold highly-textured images and perform the rendering at super-fast speed
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.54 GHz |
| CUDA Cores | 3840 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 1.75 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5060 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC Graphic Card |