Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen11 Servers delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty make it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry's most trusted compute platform.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 64 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- 16 TB HDD delivers generous storage for important files, giving you quick access and reliable performance every day
- Xeon Silver 2.40 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4510 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Total Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 , HPE Compute Ops Management |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR416i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 3-slots (x8 , x16 , x8) as standard; upgradeable to 8-slots in a 2 processor configuration |
| Total Number of Expansion Slo | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
| Number of LFF Bays | 12 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ProLiant DL380 G11 Server |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











