ROG Astral GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition - the first ROG quad-fan graphics card delivering unprecedented airflow and air pressure for optimal cooling performance
- AI Performance: 1899 AI TOPS
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- OC mode: 2790 MHz (OC mode)/ 2760 MHz (Default mode)
- Quad-fan design boosts air flow and pressure by up to 20%
- Patented vapor chamber with milled heat spreader for lower GPU temperatures
- Phase-change GPU thermal pad ensures optimal heat transfer, lowering GPU temperatures for enhanced performance and reliability
- 3.8-slot design: massive heatsink and fin array optimized for airflow from the four Axial-tech fans
- Secure GPU protection with GPU Guard technology securing four corners of the GPU and GPU bracket ensures stable mounting
- Full metal diecast shroud, frame backplate, and rear I/O bracket brace the PCB for rigidity.
- Powerful 50-amp MOSFETs with extra power phases help ensure enhanced performance, stability and higher overclocking potential
- Protective PCB coating guards against moisture, dust, and extreme temperatures.
- Auto-Extreme manufacturing process for precision and reliability
- GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal controls and system monitoring
- Cost-efficient NVIDIA GeForce RTX 5080 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- OpenGL 4.6 API support for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- PCI Express 5.0 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- The GDDR7 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 3" height for better reliance and increased efficiency
- Comes in 5.9" width for better reliance and maximum efficiency
- Built-in 16 GB memory for a crisp and detail display
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.79 GHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 2.79 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Quad |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphic Card |
Asus ROG NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphic Card - 16 GB GDDR7 - 7680 x 4320 - 2.79 GHz Boost Clock - 256 bit Bus Width - PCI Express 5.0 - DisplayPort - 3 x DisplayPort - HDMI
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















