Provides a high-speed, crystal-clear connection to your DVI digital devices, with a long 20-foot cable. The DVIDDMM20 20ft DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and offers 20 feet in cable length, making it perfect for longer connections between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.The 20 ft DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Offers exceptional video quality and dependable compatibility with a wide range of video equipment for smooth and reliable playback
- Features DVI-D cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Features DVI-D Digital Video - Male connector to simplify video device setup, enabling quick installation and stable signal transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.57" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.38 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 20 ft |
| Cable Type | DVI-D |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







