This 10ft 9-pin 1394b Firewire Cable will keep your high-bandwidth video or graphic applications moving data at up to 800 Mbps - enough for demanding high-speed digital storage and serious video capture.StarTech.com FireWire 800 cables come with the highest quality shielding to protect your high speed data connections, and are backed by our lifetime warranty.
- Enables quick and reliable data transfer, ensuring smooth connectivity and efficient performance for everyday file sharing and device synchronization
- Features FireWire cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.27" |
| Shipping Width | 0.85" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | FireWire |
| Connector Type on First End | FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector Type on Second End | FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin FireWire IEEE 1394b - Male |
StarTech.com 10 ft 1394b Firewire 800 Cable 9-9 M/M - Male FireWire - Male FireWire - 10ft - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

