The MDP2DVIMM6BS 6ft active Mini DisplayPort to DVI adapter cable lets you directly connect your Mini DP video source (such as any of your MacBook® or Microsoft® Surface™ Pro devices with mDP) directly to a DVI monitor or projector, saving the expense of additional adapters.
For guaranteed compatibility with virtually any Mini DisplayPort output the active Mini DP to DVI adapter supports multimode (DP++) as well as single-mode DisplayPort signals. Unlike passive adapters, this ensures the MDP2DVIMM6BS can be used with graphics cards that are not capable of outputting multimode DP++ signals, such as ATI® Eyefinity cards.
Compatible with Intel® Thunderbolt™, when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt™ I/O port, the adapter supports resolutions up to 1920 x 1200.
The MDP2DVIMM6BS is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note:
This adapter is not compatible for use with the Apple Cinema Display.
More from the Manufacturer
- Active Mini DisplayPort to DVI conversion
- 1x Male DisplayPort connector, 1x Male DVI connector
- Compatible with Intel Thunderbolt devices that are capable of outputting a DisplayPort signal
- Supports resolutions up to 1920 x 1200
- Plug-and-play Installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DisplayPort/DVI |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | DisplayPort/DVI Video Cable |





