High Definition Video
Supports Full HD and is HDCP compatible for viewing protected content.
Quality Cable Construction
Shielded copper conductors, flexible outer jacket, and thumb screws provide superior cable performance and reliable connectivity.
Verified & Tested
Validated to perform with projectors, monitors, and Kensington docks (SD7000, SD5500T, SD5200T, SD5000T, SD4900P, SD4800P, SD4700P, LD4650P, SD3650, SD2400P, and SD2000P) -and backed by a Kensington Limited Lifetime Warranty.
1.8m (6ft) Length
Perfect for connecting extended displays and projectors.
Wide Range of Applications
Extend your workspace to include an LED monitor, experience immersive gaming or broadcast a presentation on a projector.
DisplayPort Compatibilty
Directly connects a DP++ equipped computer to a monitor or projector with DVI input.
Trusted Kensington Compatibility
Works seamlessly with Kensington's award-winning docking stations and is a perfect addition to mass docking station deployments where DVI-D monitors are present.
An essential cable for conference rooms and educational environments, the Kensington DisplayPort 1.1 (M) to DVI-D (M) Passive Cable transmits Full HD video from your computer to a monitor or projector. Ideal for connecting extended desktop or mirrored displays, or home video streaming and gaming displays. This high-quality cable is tested to perform with Kensington docks -and is backed by a Kensington Limited Lifetime Warranty. Quality cable construction includes shielded copper conductors, flexible outer jacket, and thumb screws to provide consistent cable performance and reliable connectivity.
- Supports video resolution up to Full HD. Also HDCP compatible for viewing protected content.
- Built using components that ensure consistent video transmission.
- Buy with confidence. Tested to work with Kensington docks.
- Accommodates desktop setups.
- Good for home, office or classroom.
- Works with DP++.
- Works with Kensington docking station deployments.
- Supports most video devices while delivering superior image clarity, ensuring consistent performance for high-definition content
- Features DisplayPort/DVI-D cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Passive feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- Features DVI-D Digital Video - Male connector, allowing smooth video device connectivity for accurate data flow and consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kensington Computer Products Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9.20" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Shielding | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 6ft , DisplayPort 1.1 (M) to DVI-D (M) Passive Unidirectional Cable |







