DisplayPort 1.2 to VGA/DVI/HDMI converter adapter connects your laptop or tablet's DisplayPort to a VGA, DVI or HDMI display. The all-in-one unit contains separate female DVI, HD15 and HDMI ports. Plug-and-play technology makes installation quick and simple - with no software or drivers to install. Converter adapter supports video resolutions up to 1920 x 1080 (DVI), and 1920 x 1200, including 1080p (HD15) and 3840 x 2160 (HDMI). It also supports 36-bit Deep Color (12 bits per channel). The passive adapter requires the connected computer to have a DP++ (DisplayPort++) port. Converter adapter is compatible with laptops, tablets and other devices equipped with a female DisplayPort. With its small size and built-in cable, this unit is perfect for stowing in your laptop bag and carrying to school, the office or the latest trade show.
- The P136-06N-HDV-4K is a Passive adapter, and requires the connected computer to have a DP++ ( Displayport ++ ) port
- Small size for easy carrying in laptop bag or briefcase
- Plug and play-no software, drivers or power supply needed
- HDMI port supports UHD 4K x 2K video resolutions
- Separate DVI-D, HD15 and HDMI female connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3.94" |
| Shipping Width | 5.51" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | DVI/DisplayPort/HDMI/VGA |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | P136-06N-HDV-4K DisplayPort/HDMI/DVI/VGA Audio/Video Cable |