Extend your VGA monitor connection without losing video signal quality. The MXT101HQ_50 High Resolution VGA Extension Cable (50ft) is designed to extend your VGA video connection while maintaining the highest video quality possible through VGA.
Ideally suited for high resolution VGA video applications, this high quality coaxial VGA extension cable (HD15 to HD15, M-F) helps eliminate the picture ghosting and fuzzy images that are inherent to non-coaxial cables, and features ferrite cores near the VGA connector ends to protect against EMI interference.
More from the Manufacturer
- Offers exceptional quality and great compatibility with video equipment
- Coaxial cable for environment requiring moderate coverage and low bandwidth
- Ensures a protection from EMI and RF signals
- Fully compatible with monitors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12.83" |
| Shipping Width | 2.20" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | DB-15 - Male |
| Connector on First End Details | DB-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





