Metal 6.35mm (1/4 Inch) Mono Plug (male) to RCA Jack (female) Adaptor - Gold Plated
- Audio adapter provides exceptional connectivity and compatibility with audio equipment
- Versatile and durable 6.35mm/RCA adapter supports multiple connectivity needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type on First End | 6.35mm Mono Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Mono Audio - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RCA Audio - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RCA Audio - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adapter Type | 6.35mm/RCA |
Monoprice Metal 1/4in (6.35mm) TS Mono Plug to RCA Jack Adapter, Gold Plated - 1 x 6.35mm Mono Audio - Male - 1 x RCA Audio - Female - Gold
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

