ASUS NUC 15 Performance | Power Ahead. Maximize Efficiency.
Packing an Intel® Core™ Ultra 9 / 7 processor (Series 2) and next-gen NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 / 5060 laptop GPU into a sleek 3-liter chassis, ASUS NUC 15 Performance ensures smooth multitasking for business and creative pursuits. This exceptional mini PC allows for effortless upgrades and includes advanced cooling features to handle the most demanding tasks, along with Intel Killer™ Wi-Fi 7 for ultrafast connectivity. NUC 15 Performance offers power and efficiency in a sophisticated package that's ready for any environment
- Intel Core Ultra 7 balances power and efficiency with 125W TDP, making it suitable for high-performance workstation builds with thermal headroom
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- NVIDIA GeForce RTX 5060 discrete graphic card supports multimedia applications and delivers an exceptional user experience
- Mini PC form factor offers convenience and ease of use, ensuring a smooth user experience
- Provides 7 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology offers reliable wired connectivity for seamless communication and network stability
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- Icosa-core (20 Core) processor core efficiently handles data for quicker information transfer and smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 255HX |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 6 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |



















