Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
- Intel Core Ultra 5 reaches up to 5.1 GHz turbo and 24 MB cache, enabling responsive performance for creative and compute-heavy workstation tasks
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- 14th Gen processor generation improves power efficiency for dependable performance and longer component life
- Provides 5 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology enables faster data sharing and improved efficiency for business and personal workflows
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, experience faster data transfer rates and enhanced overall system performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 135H |
| Number of Processors Installed | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Socket | Socket BGA-2049 |
| Thermal Design Power | 40 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



















