Stand Alone Application
Use the USB A port to attach scanner or keyboard for on-demand labeling
Most Standard Communication Interfaces on 1 Printer, including Bluetooth technology
Comes standard with USB A & B, Serial, Parallel and Ethernet. You now have the option for a Bluetooth wireless connectivity on both the 2 and 4 inch printers, which includes USB and serial ports.
The Printer You Can Stand On
Built on the same design as the legendary Blaster and AdvantageLX, the DLXi is the most robust and reliable desktop label printer on the market
Use our Label Application
The Label Printer Utility enables you to print labels and receipts from your Android phone or device directly to the ethernet-enabled label printer.
Android, Google Play, and the Google Play logo are trademarks of Google Inc.
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Monochrome print color capability for rich in detail, sharp, and clear printing results
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- 4.25" maximum label width for dependable, desired results
- Supports label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 16 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Gap |
| Maximum Roll Diameter | 4.70" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Length | 26.83 ft |