Built to last...designed to connect.
Robust and rugged are the hallmarks of the Blaster and Advantage LX thermal label printers. CognitiveTPG is carrying on this tradition with the introduction of its latest desktop thermal label printer, the DLXi. The DLXi combines legendary reliability with the latest communication interfaces and performance. The DLXi is designed to operate in challenging environments while providing a seamless migration to the latest technology and performance.
- Direct Thermal Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 2.40" maximum label width for dependable, desired results
- Supports black bar media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 16 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 8 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | RSS |
| Language Emulation | ZcPL |
| Media Type | Notch |
| Maximum Roll Diameter | 4.70" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Maximum Label Width | 2.40" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
| Cables Included | USB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.