CognitiveTPG's most popular desktop label printer, the AdvantageLX (formerly known as the Blaster or Blazer), is still the preferred industry choice for mission critical desktop printer applications. It remains a much beloved printer by both its users and our resellers.
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Label Print gives dependable results with maximum productivity
- 4.30" maximum label width for your convenience and feasible usability
- Supports black bar media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 2 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 4 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 3 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | MSI1 |
| Language Emulation | CPL |
| Media Type | Gap |
| Maximum Roll Diameter | 4.70" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Label Width | 4.30" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.