Best-selling Advantage LX printers are the only all-metal print mechanism in this price class that provides outstanding power, print performance and value for any application.
Advantage LX printers are tough enough for industrial environments. Designed to print more than 5,000 labels per day, per printer, the rugged metal print mechanism is built to withstand the rigors of dirty and harsh environments.
- Use Thermal Transfer Printer for their versatility and compact design, as well as their high-resolution and durable printing capabilities
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Enjoy maximum efficiency with receipt print printing
- 4.30" maximum label width for dependable, desired results
- Supports label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 2 MB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 4 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 2 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | UPC-E1 |
| Language Emulation | CPL |
| Peel Facility | Yes |
| Media Type | Coupon |
| Maximum Roll Diameter | 4.70" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Label Width | 4.30" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.