Mission Critical Desktop Thermal Printer
CognitiveTPG's most popular desktop label printer, the Advantage LX (formerly known as the Blaster or Blazer), is still the preferred industry choice for mission critical desktop printer applications. It remains a much beloved printer by both its users and our resellers. The Advantage LX printer line has been updated with new electronics, firmware, and power supply but much remains unchanged.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 4.30" maximum label width for your convenience and feasible usability
- Supports black bar media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 2 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 4 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 3 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | UPC-E1 |
| Language Emulation | CPCL |
| Media Type | Notch |
| Maximum Roll Diameter | 4.70" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Label Width | 4.30" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.