Cognitive's Compact Industrial Cxi printer is the next generation of high-performance thermal label printers, bridging the gap between mid-range and desktop models. Cxi printer deliver exceptional value as high-performance printers with small footprints, competitively priced and with full connectivity availability.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 4.68" maximum label width for dependable, desired results
- Supports label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- LCD Display feature for better reliance and usability
- Comes with 16 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cognitive TPG |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 8 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cognitive TPG |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Barcode Symbology Supported | D2 of 5 |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Media Type | Pre-punched Paper |
| Maximum Roll Diameter | 7.63" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Maximum Label Width | 4.68" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.