The CLX SET (TGMSETRXA5300BM) is a high-performance gaming desktop computer with a massive gaming performance boost from the 7000-series AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz 8-Core processor with AMD 3D V-Cache Technology. Keeping that powerful CPU cool and running smoothly is a CLX Quench 360mm AIO liquid cooler so you can harness ultimate gaming performance. Inside the stylish CLX Obelisk mid-tower chassis of this CLX SET gamer resides the newest AMD Radeon RX 9070 XT graphics card with 16GB of GDDR6 high-speed memory for raw graphics horsepower and advanced visuals. This new Radeon powerhouse in graphics processing, is built on the AMD RDNA 4 architecture that utilizes powerful raytracing and AI accelerators to ensure max frames per second gameplay. With 32GB of high speed 5600MHz DDR5 memory installed, which can be expanded up to 256GB max, will allow you to easily run AAA gaming titles or high-end design programs. This amazing PC comes with a 2TB NVMe M.2 Solid-State Drive for quickly booting and loading your software but also provides ample space to save your files and games. WiFi technology as well as a Gigabit LAN are included too so you'll enjoy fast connection speeds, keeping you ahead of the competition. Hand-built and supported by CLX in the USA, this true gaming PC is even a spectacular choice for VR or 4K gaming!
- High-Performance Processor & Efficient Liquid Cooling:
- This CLX Set gaming desktop features an AMD Ryzen 7 7800X3D processor and a 360mm liquid cooling system for optimal performance, ensuring smooth gameplay even during intense sessions.
- Breathtakingly Realistic Graphics Experience:
- Immerse yourself in stunning visuals and smooth gameplay with the new Radeon RX 9070 XT graphics card, delivering exceptional performance for an unmatched graphic experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage:
- Enjoy lightning-fast multitasking with 32GB of DDR5 memory and rapid data access with the 2TB NVMe M.2 SSD that also provides storage for your games and files effortlessly.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home:
- Seamlessly connect to wired and WiFi networks for uninterrupted online experiences. Plus, enjoy the latest features and security enhancements with preinstalled Windows 11 Home, ensuring a hassle-free setup.
- Quality Craftsmanship & Leading Support:
- Crafted with precision and quality workm
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 7800X3D |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 4.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |







