Set
Take quick control of the unforgiving gaming arena with our performance-oriented Set machines. Get seduced by the raw power of Set and unleash chaos on the battlefield.
ENIGMATIC. CONTENDER. PROTECTOR.
Micro and Mid Tower Gaming Desktop
A Performance motivated mid-sized gaming desktopSmooth Designs, Budget oriented
- High-Performance Processor & Liquid Cooling: This CLX Set desktop gaming PC features an Intel Core Ultra 7 265KF 20-Core processor paired with a 240mm AIO CLX Quench liquid cooling system, ensuring optimal performance and temperature management.
- Cutting-Edge Graphics: Immerse yourself in visual excellence and high frame-rate gameplay with the GeForce RTX 5060 Ti 16GB graphics card, delivering AI-Enhanced graphics and performance for the most realistic graphics and immersive experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage: Loaded with 64GB of DDR5 memory for seamless multitasking and fast response times. Store your games and files effortlessly with a 2TB NVMe M.2 SSD, ensuring ample storage space for all your needs.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home: Enjoy seamless connectivity with both wired and WiFi network capabilities. Windows 11 Home comes preinstalled, providing you with the latest features and security enhancements for an optimized experience.
- Superior Craftsmanship & Industry-Leading S
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265KF |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 3.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



