Product Description:
Get your heart pumping with higher fps and spectacular gaming visuals from this advanced CLX SET gaming desktop PC, TGMSETRTA5504BM. Powering this gaming rig to life is the new 9000-series 8-Core/16-Thread AMD Ryzen 7 9700X 3.8GHz processor that's capable of performing at Max Boost clock speeds up to 5.5GHz! And, crank up the AAA game settings because included in this rig is the newest NVIDIA 50-series GeForce RTX 5060 Ti GPU with its new Blackwell architecture utilizing a massive level of AI horsepower along with its own 16GB of GDDR7 high-speed memory, plus new Multi Frame generating NVIDIA DLSS 4, it can handle any game available. So, yes, max frame rates! And to maximize system performance, this CLX gaming rig has been equipped with 32GB of fast, 5600MHz DDR5 memory that you can expand up to a Max 256GB, if you want to go extreme. A large 2TB NVMe M.2 Solid-State Drive is also included for quickly accessing your favorite games or storing those important files and projects. Just as impressive, this SET gaming PC is stunningly designed in the sleek black CLX Obelisk ATX mid-tower chassis with several RGB fans producing great airflow, as well, 240mm AIO CLX Quench liquid cooling is equipped for the CPU, keeping it cool and running at its best to generate those max speeds! Enjoy a system, hand-crafted in the USA, and enjoy outstanding quality and reliability. Evoke the Gods and relish in the elite performance...Game with a CLX gaming PC!
- High-Performance Processor & Liquid Cooling:
- This CLX Set desktop gaming PC features an AMD Ryzen 7 9700X processor paired with a 240mm AIO CLX Quench liquid cooling system, ensuring optimal performance and temperature management.
- Cutting-Edge Graphics:
- Immerse yourself in visual excellence and high frame-rate gameplay with the GeForce RTX 5060 Ti 16GB graphics card, delivering AI-Enhanced graphics and performance for the most realistic graphics and immersive experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage:
- Loaded with 32GB of DDR5 memory for seamless multitasking and fast response times. Store your games and files effortlessly with a 2TB NVMe M.2 SSD, ensuring ample storage space for all your needs.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home:
- Enjoy seamless connectivity with both wired and WiFi network capabilities. Windows 11 Home comes preinstalled, providing you with the latest features and security enhancements for an optimized experience.
- Superior Craftsmanship & Industry-Leading S
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 9700X |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |





