Time for a new system boost, to help with your gaming adventures? Then this built-in-the USA...CLX SET Gaming Desktop PC, model TGMSETRTA5503BM, features an Intel Core i5 14400F 2.5GHz 10-Core Processor and 32GB of DDR5 5600MHz Memory, along with the newest 50-series GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 graphics card that can help you climb to the top of the leaderboards. Utilizing the latest NVIDIA Blackwell architecture, the new GeForce RTX 5060 Ti equipped CLX Set utilizes the 4th Gen Ray Tracing Cores, 5th Gen Tensor Cores, and NVIDIA DLSS4 to produce high frame rate gameplay in all your games. Included is even a massive 2TB NVMe M.2 SSD you'll have plenty of storage and be able to load all your favorite games and other applications extremely quickly. Highspeed WiFi and Gigabit networking, plus Bluetooth along with Windows 11 Home guarantee connectivity and a user-friendly experience. A stunning CLX Karnak mini-tower chassis houses this rig and shows off the powerful equipment inside nicely through front and side tempered-glass panels. Built by gamers for gamers, this CLX gaming PC is sure to tackle whatever you want to throw at it. Get an advanced gaming experience with this CLX SET Gaming PC today!
- High-Performance Processor: Powered by an Intel Core i5 14400F processor with 10 Cores/16 Threads for seamless gaming and computing experiences.
- Cutting-Edge Graphics: Immerse yourself in visual excellence and high frame-rate gameplay with the GeForce RTX 5060 Ti graphics card, delivering AI-Enhanced graphics and performance for the most realistic graphics and immersive experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage: Loaded with 32GB of DDR5 memory for seamless multitasking and fast response times.Store your games and files effortlessly with a 2TB NVMe M.2 SSD, ensuring ample storage space for all your needs.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home: Enjoy seamless connectivity with both wired and WiFi network capabilities. Windows 11 Home comes preinstalled, providing you with the latest features and security enhancements for an optimized experience.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-14400F |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 600 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |



