Time for a system upgrade, but on a tight budget? Look no further...this CLX Set Gaming PC, TGMSETRTA5502BM, provides a great performance value. Hand-built in the USA with precision and reliability, this CLX gaming rig will outperform. It features an NVIDIA 50-Series GeForce RTX 5060 Ti graphics card that's equipped with 8GB of GDDR7 ultra-fast memory dedicated for graphics. Plus, the 4th Gen Ray Tracing Cores, and 5th Gen Tensor Cores with AI technology will produce lightning-fast performance and spectacular visuals at high frame rates. The system power though comes from the high performing 8000-series AMD Ryzen 5 8400F processor, that's capable of a Max Boost clock speed of 4.7GHz so you'll be able to handle any PC game available, or even design projects you may be tasked with! It's a powerful rig that should fit nicely anywhere since it's been designed in the smaller CLX Spear mini-tower chassis. Good looks with quiet RGB fans that you can set your gaming mood with...that will also keep the air flowing and the system running smoothly. A 2TB NVMe M.2 Solid-State Drive provides lightning-fast load times and ample storage space. The 32GB of high-speed DDR5 RGB Memory enhances the rig aesthetics and boosts performance to keep you leading the competition or on top of all your tasks. To top it all off, CLX gaming PCs are backed by industry-leading support to guarantee a smooth gaming or computing journey. So, up your game...get a CLX Set today!
- High-Performance Processor: Powered by an 8000-Series AMD Ryzen 5 8400F processor with 6 Cores/12 Threads for seamless gaming and computing experiences.
- Cuttng-Edge Graphics: Immerse yourself in visual excellence and high frame-rate gameplay with the GeForce RTX 5060 Ti graphics card, delivering AI-Enhanced graphics and performance for the most realistic graphics and immersive experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage: Loaded with 32GB of DDR5 memory for seamless multitasking and fast response times. Store your games and files effortlessly with a 2TB NVMe M.2 SSD, ensuring ample storage space for all your needs.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home: Enjoy seamless connectivity with both wired and WiFi network capabilities. Windows 11 Home comes preinstalled, providing you with the latest features and security enhancements for an optimized experience.
- Superior Craftsmanship & Industry-Leading Support: Built with quality workmanship and attention to detail, ensuring durability and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 8400F |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 4.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Interface | PCI Express x16 |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 600 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |



