Product Description:
Entry-level gaming desktop PC for those gamers looking for an edge in online gaming, that can later upgrade as their skill level increases. This CLX SET gaming desktop computer, TGMSETIGE4900BM, is built with the latest AMD Ryzen G-Series processor, the AMD Ryzen 7 8700G 4.2GHz processor with 8-Cores and an AMD Zen 4 architecture that will provide an immersive gaming experience, even at a max Boost speed of 5.1GHz! Plus, so you can play virtually any PC game out there, the G-Series processor in this CLX SET rig has built-in (CPU integrated) AMD Radeon 780M graphics allowing you to play in smooth 1080p or better! Then when you're ready, you can easily upgrade by adding a dedicated graphics card for an even bigger visual performance boost. This system comes with 16GB of high-speed DDR5 RAM that will power through everyday titles and programs, while the 1TB NVMe M.2 SSD offers quick data transfer, fast load times, plus plenty of storage space. That's the power providing the exceptional performance for an entry-level gamer like this CLX gaming machine, but it's also a stunner too in its sleek black steel CLX Karnak Micro ATX tower chassis with tempered glass front and side panels, a swing-open side panel door, plus RGB fans inside that can be set to your desired look. If you're on a budget, start your gaming adventure off right with this budget-friendly PC that you can easily upgrade with a dedicated graphics card, as your skills and needs grow. Be a standout in all your online gaming battles and more, with this CLX SET TGMSETIGE4900BMgaming PC!
- Entry-level Processor & Integrated Graphics:
- AMD Ryzen 7 8700G 4.20GHz (5.1GHz Max. Turbo)
- Integrated Graphics:
- Radeon 780M (CPU Integrated) with the ability to add a graphics card.
- Fast Memory & Storage:
- Enjoy fast 16GB DDR5 5600MHz memory and a spacious 1TB NVMe M.2 SSD for seamless multitasking and rapid data access, providing ample storage for your games and files.
- Seamless Connectivity & OS Control:
- Stay connected with high-speed wired and WiFi network capabilities, complemented by preinstalled Windows 11 Home for the latest features and enhancements, ensuring a smooth experience.
- Premium Craftsmanship & Support:
- Hand-built in the USA, offering superior quality craftsmanship and reliability. Backed by industry-leading CLX support, game with confidence knowing assistance is readily available for uninterrupted gaming enjoyment.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 8700G |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 4.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 600 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |

