The Club 3D CSV-1581 is a Certified Thunderbolt™ 4 11-in-1 Docking Station which provides the most advanced, efficient, and versatile I/O solution available with up to 40Gb/s for data and video. Allowing you to connect one 8K30Hz or two 4K60Hz monitors. The dock supports the smart power function which enables to distribute power according to the power consumption of the connected device, making full use of external power supply. It is designed for Thunderbolt™ 4 based PCs and Thunderbolt™ 3 based Macs utilizing MacOS 11 and later versions(ONLY M1 Pro- and Max Chip).
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability provides a safer and more convenient charging experience
- Thunderbolt 4 host interface Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Monitor device supported for better reliance and optimal performance
- 5 GB/s maximum data transfer rate for dependable access and retrieval of data and information with added usability
- Power Delivery Pass-through feature for better reliance and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Power Adapter power source type for your docking station provides optimal performance with maximum usability
- 6 USB ports allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- 1 Network (RJ-45) Ports eliminates the need of installing additional electrical wiring
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Club 3D |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 8K @ 30Hz |
| Supported Resolutions | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 96W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | TransFlash |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | Wake-on-LAN |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Manufacturer | Club 3D |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











