The Club 3D CSV-1599 is a USB4™ Gen3x2 Type-C, 6-in-1 Hub with HDMI™ 8K60Hz or 4K120Hz, 2xUSB Type-A(10G), Ethernet RJ45(2.5G) and 2xUSB Type-C, 1x Data(10G) and 1xPD3.0 charging 100 watt, this adapter is offering an integrated solution for video, data, power and Ethernet. It has a HDMI™(8K60Hz) for video transmission, 3 USB data ports (2 USB-A 10G, 1 Type-C 10G)for data transmission, a 2.5Gbps Ethernet port for surfing on line. Besides, this adapter is equipped with Type-C PD3.0 Charging port with max 100W power supply. It can work on USB4™, Thunderbolt4, Thunderbolt3 and DP Alt mode (15W is dedicated to the functioning of this product, the rest power(max 85W) will be passed to charge for the host. This 6-in-1 Hub will work on all DP Alt mode supported Type-C hosts.
- Designed for USB4™, Thunderbolt4, Thunderbolt3 and DP 1.4 Alt mode supported Type-C host (PC, laptop, etc).
- Downwards compatible - Specifications are limited to Source capability
- Support USB4™ Specification with max 40Gbps bandwidth
- Compliant USB4™ Gen3x2(40Gbps),USB4™ Gen2x2(20Gbps) and backwards compatible USB3.2&USB2.0
- Compliant DP1.4 alt mode with max 32.4Gbps
- HDMI™ supports max 8k60Hz or 4K120Hz video output and High Dynamic Range(HDR10+)
- USB Type-C data port and 2 USB Type-A support USB 3.2 Gen2 SuperSpeed 10Gbps
- One USB Type-A and USB Type-C data port support 5V/1.5A downstream charging
- Fast Ethernet RJ45 supports 10M/100M/1000M/2.5G bandwidth
- One USB Type-C PD Charging support PD3.0 with max 100W PD Charging,15W is dedicated to the functioning of this product, the rest power (85W) will be passed to charge for the host
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Club 3D |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | Wake-on-LAN |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Club 3D |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB4 (Gen 3x2) Type C |









