The Club3D CAC-1909 Travel Charger PPS 45W GAN technology, Dual port USB Type-C, Power Delivery(PD) 3.0 Support. Compact size & Superior Performance: GAN technology chipset makes this charger 50% smaller than traditional 45W charger, small enough to carry anywhere. The Programmable Power Supply(PPS) 45W wall charger match a variety of PD devices from smart phones to laptops, one for all making charging simple. This wide compatibility charger will be your convenient companion during your business trip or vacation.
The Power Charger is light weight without compromising on Quality and safety. By adopting Power Delivery(PD) charging technology, this versatile Power Charger provides you with charging function through Dual USB Type-C interface, you can charge any connected Mobilephone / Tablet / NoteBook. Furthermore all it needs is a free USB Type-C port on your Dock/NoteBook/ Tablet/ Mobile phone to be charged via the bundled USB cable.
Charging:
By adopting PD 3.0 Charging technology and charging function through USBType-C interface the Club3D Power Charger offers versatile and unique functionality. It will charge your devices up to 45 Watts. Built-in safeguards protect your devices against excessive voltage, current, overcharging and overheating(OCP-OTP-SCP-OVP).
- It supplies continuous power to your gadgets
- 3 A helps your device charge quickly
- 45 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Smartphone device supported for better reliance and optimal performance
- 3.28 ft cable length help ac adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- USB Type-C interface offers a more refined charging structure and safer to use connectivity
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Club 3D |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | 1x Mains connector |
| Output Connectors Detail | 2x USB Type-C Female |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Input Current | 1.20 A |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Output Voltage Detail | 9 V @ 2.77 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 45W |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Club 3D |
| Cables | |
|---|---|
| Cables Included Detail | 1 x Red (Power Only) USB Type-C Cable(1 m / 3.28 ft) for Connecting to Host (max. 100W) |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Altitude | 6561.68 ft |





