Hopefully you won't need it, but just in case...
We build Clear Touch 7000XT interactive panels to deliver exceptional performance in any educational or business setting, and we stand behind every panel by offering an automatic 3-year warranty. If you would like to protect your investment even further, our optional extended warranties have you covered.
- 4K VIEWING EXPERIENCE
- BUILT FOR THE MINI-CONVERTIBLE STAND
- INTUITIVE TOUCH EXPERIENCE
- COLLABORATION SOFTWARE WITHOUT SUBSCRIPTION
- INTEGRATED DEVICE CASTING
- PANEL MANAGEMENT WITH VIDEO BROADCAST
- INTEGRATED MESSAGING AND ALERT NOTIFICATIONS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Inc. , Clear Touch Interactive |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 + A53 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali G52 MP8 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Panel Life | 50000 Hours |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Number of Touch Points | 32 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | Advanced Plane to Line Switching (ADS) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 78 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 265 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Clear Touch Interactive, Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















