The WA-SFR96B-SLD sliding tray provides ideal rack storage for computing equipment, offering an enhanced level of flexibility and stability. It is made from 1.2mm SPCC metal and is zinc coated. This sliding tray can hold up to 110 lbs of weights and provide a cost saving solution for non-rackmountable equipments.
- Rack Shelf allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Built with cold-rolled steel (crs) to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable rack shelf enables you to organize wires and secure cables for professional installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 31.50" |
| Maximum Weight Capacity | 110 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.