The WA-SF120-2FAN 120mm AC input cooling fan can be installed on the top cover of cabinet to increase air circulation and cooling air-flow. The fan assembly also has air filters to block dust and dirt to enter cabinet or object that may damage the cooling fan.
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- The competent 4.72" fan(s) is specially designed for standard cabinets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 6.50" |
| Fan Width | 17.24" |
| Fan Height | 2.24" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Fan Speed (Max) | 2700 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 81.22 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.