Quick, easy and versatile, the Truss/Pole Static Mounts, Pole Tilt-Adjustable Mounts and Truss Tilt-Adjustable Mounts are often used for mounting the large flat panel displays used in exhibit, retail and digital signage.
- Pole Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Can withstand a maximum weight of 150 lb
- Compatible with the screen size of 71"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 71" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

