This large THINSTALL in-wall swing arm accessory is designed to take an already thin swing arm to a zero-depth design. It does not impact the functionality of the THINSTALL arm. Will still allow the height adjustment of the mount.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Supports 58" displays
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 58" |
| Minimum Screen Size Supported | 30" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Chief Thinstall In-Wall Monitor Arm Accessory - For Displays 30-58" - Black - Adjustable Height - 30" to 58" Screen Support - 125 lb Load Capacity
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

