Allows for viewing flexibility when installing a flat panel TV or monitor. A great choice for corporate and home entertainment applications. Standard solutions are for 16" on center wood stud walls. Additional versions available for metal studs and in-wall applications.
- Mounting Arm offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Compatible with the screen size of 55"
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 862 x 517 |
| Maximum Adjustable Depth | 24.88" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.