A great flat panel monitor mount solution with pivot/tilt features used for mounting a medium size flat panel display on a pole. Chief's Centric technology provides smooth, fingertip tilt in all directions with smooth swivel up to 15 degrees in any direction.
- Pole Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Sustains a maximum load capacity of 75 lb
- Compatible with the screen size of 45"
- Landscape/Portrait Mounting feature for maximum efficiency and convenience
- Pole application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 45" |
| Minimum Screen Size Supported | 26" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







