The Chief 20" monitor arm wall mount provides a broad range of motion for viewing medium flat panel displays and monitors from multiple angles. Standard solutions are for single wood stud installations. Additional versions available for 16" on center wood / metal studs and in-wall applications
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 75 lb
- Supports the screen size of 45"
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 45" |
| Minimum Screen Size Supported | 26" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

