The Chief flat panel swing arm wall display mount allows for perfect flat panel display placement and extends up to 37" for viewing from any angle while remaining low-profile in home position. The screen can be adjusted effortlessly with just the touch of a finger tip thanks to Chief's Centris technology. With built in cable management channels, your cables will be hidden allowing for a clean, professional look.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 200 lb
- Supports the screen size of 86"
- Wall Mount comes with 1" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 86" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Height | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Chief Large 37 Inch Extension Flat Panel Monitor Arm Wall Mount - For Displays 42-86 Inch - Black - Height Adjustable - 42" to 71" Screen Support - 200 lb Load Capacity
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





