Allows for viewing flexibility when installing a flat panel display. A great display mount for corporate and home entertainment applications. Standard solutions are for 16" on center wood stud walls. Additional versions available for metal studs and in-wall applications
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 125 lb
- Supports 65" displays
- Lateral Adjustment feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 862 x 517 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.