The enhanced Kontour K2W wall mount monitor arms are great solutions for the office, healthcare facilities, or public spaces. The K2W mounts provide unlimited manual height adjustment on the pole for optimal ergonomic positioning for any application. Kontour monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 30 lb
- Supports the screen size of 24"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

