The enhanced Kontour™ K1D Dual Monitor Dynamic Height-Adjustable Desk Clamp Mount is the perfect solution for the office, healthcare facilities, or home. This Reduced Height model is optimal for bi-focal wearers or touch-panel users that desire their displays positioned as close to the work surface as possible.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 49.82 lb
- Supports 30" displays
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 49.82 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |



