Flexibility meets form and function with the Kontour™ K3 Series of elegantly designed static array mounts from Chief.
Provides an aesthetic, stable solution for call centers, security desks, IT, health care, control rooms and other multiple monitor settings.
KRA500 Desk Clamp accessory is available for all K3 Series array mounts.
- Grommet Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Can withstand a maximum weight of 60 lb
- Compatible with the screen size of 29.3"
- Flexible feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 29.30" |
| Minimum Screen Size Supported | 27" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.